گزارش خبرگزاری آنا از تولید پهپادهای سمپاش شریف

965 بازدید
پهپاد سمپاش شریف

پژوهشگر حوزه کشاورزی هوشمند در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد: افزایش ۱۰ برابری سم‌پاشی و کاهش ۹۸ درصدی مصرف آب و سم با تولید پهپاد سم‌پاش شریف

امین طلایی زاده، پژوهشگر حوزه کشاورزی هوشمند از دانشگاه شریف در گفت‌وگو با خبرنگار آنا با اشاره به اینکه دومین اقتصاد کشور بعد از نفت، کشاورزی است، گفت: درنتیجه هرچقدر بتوانیم این اقتصاد را پیشرفت دهیم به سودآوری کشور کمک کرده‌ایم.

وی در رابطه با ضرورت استفاده از فنّاوری نوین در کشاورزی، گفت: از این طریق می‌توانیم بهره‌وری را در کشاورزی افزایش دهیم. بین دو تا سه برابر تولید محصول داشته باشیم. یعنی تولید را با همان امکانات، با همان نیروی انسانی و با همان سطح زیر کشت، با ایجاد تفاوت در روش، چند برابر می‌کنیم.

این پژوهشگر در توضیح محصول تولیدی پهپاد‌های سم‌پاش در دانشگاه شریف، خاطرنشان کرد: نام تجاری این محصول، پهپاد سم‌پاش شریف است. این پهپاد در سه حجم ۱۰، ۲۰ و ۳۰ لیتر تولیدشده است که هر پهپاد ۱۰ لیتری می‌تواند در هر پرواز یک هکتار از زمین‌های کشوری را سم‌پاشی کند.

وی در رابطه با مزایای این محصول اظهار کرد: این پهپاد‌ها روش سم‌پاشی را ۱۰ برابر روش‌های سنتی افزایش داده‌اند. علاوه بر این ۹۸ درصد کاهش مصرف آن و نیز ۳۰ درصد کاهش مصرف سم دارند. همچنین این پهپاد‌ها به‌صورت خودکار سم‌پاشی را انجام می‌دهند، سم‌پاش با سم ارتباط مستقیم ندارد و سلامتی فرد سم‌پاش نیز تضمین می‌شود. زیرا در روش سنتی به دلیل تماس مستقیم با سم سلامتی‌شان تهدید می‌شد. همچنین در شب و زمین پر از گل‌ولای نیز می‌توانند سم‌پاشی کنند.

طلایی زاده با بیان اینکه این محصول تولیدی مشابه داخلی و خارجی دارد، افزود: دو مشابه داخلی دیگر دارد. نسبت به مشابه خارجی خود نیز بین ۲۰ تا ۴۰ درصد ارزان‌تر است و از خروج ارز از کشور بسیار نقش بازی می‌کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه تولید این محصول از مهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری کرده است و منجر به مهاجرت معکوس به روستا‌ها شده، خاطرنشان کرد: جوانان روستایی با تهیه و خریداری این محصول علاوه بر ایجاد شغل برای خود و همسالانشان، به روستا بازگشته‌اند و کشاورزی را نیز در روستا‌ها رونق داده‌اند.

منبع خبر در خبرگزاری آنا

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sharifuav.com/?p=2194
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
روابط عمومی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد گزارش خبرگزاری آنا از تولید پهپادهای سمپاش شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.