سوالات متداول

چرا سمپاشی با پهپاد به این حد گسترش و رشد داشته است؟

به دلیل مزیت های بسیار زیاد محلول پاشی با پهپاد نسبت به روش سنتی در این سالها به سرعت رشد پیدا کرده است و کشاورزان و تیم های بسیاری در سطح کشور با خرید این پهپادها شروع به محلول پاشی و ارائه خدمات سمپاشی کرده اند.
۱. عملیات سمپاشی با پهپاد بسیار سریع انجام می شود (در هر ساعت حداقل ۶ هکتار)
۲. در سمپاشی با پهپاد، مصرف آب به شدت کاهش می یابد. (تا ۹۸ درصد)
۳. پهپاد به صورت یکنواخت با اثر گذاری بالا سمپاشی را انجام می دهد.
۴. هنگام سمپاشی با پهپاد هیچ قسمت از محصول دچار لهیدگی و خرابی نمی شود.
۵. پهپاد عمل سمپاشی را انجام می دهد و جان انسانها از مسمومیت های احتمالی با سموم حفظ می شود.
۶. در روش سمپاشی با پهپاد، مصرف سموم و آفت کش ها نیز کاهش می یابد.
۷. سمپاشی در شب با پهپاد به صورت تمام خودکار قابل انجام است.


یک پهپاد سمپاش چگونه عملیات سمپاشی را به صورت خودکار انجام میدهد؟

اپراتور یا خلبان پهپاد، ابتدا با ریموت کنترل دور تا دور زمین و مرز آن را قدم زده و بر روی ریموت کنترل با زدن یک دکمه مختصات و شکل آن را بدست می آورد در نهایت تصویر و نقشه زمین مربوط در ریموت کنترل با نام زمین یا شماره تلفن فرد ذخیره می شود تا در زمان های دیگر نیز به راحتی فراخوانی شود. در نهایت برنامه نرم افزاری پهپاد سمپاش به صورت خودکار مسیرهای پروازی را طراحی می کند. خلبان و اپراتور پهپاد در انتها می تواند سرعت حرکت پهپاد و ارتفاع ثابت پهپاد تا سطح گیاه را نیز تنظیم کند و در نهایت می تواند تنظیم کند که مقدار محلول داخل مخزن را در چه مقدار مساحت زمین پهپاد پاشش نماید. اپراتور و خلبان تنها با زدن یک کلیک فرمان پرواز و شروع سمپاشی را صادر می کند و این خود پهپاد است که به صورت خودکار بر روی مسیرها پرواز کرده و کل زمین را پایش و سمپاشی می کند. در هر زمان که باتری پهپاد یا مایع داخل مخزن به اتمام برسد پهپاد به صورت خودکار به محل پرواز یا خانه برگشته و بعد از تعویض باتری و یا پر کردن مخزن، پهپاد سریعا به صورت خودکار پرواز کرده و ادامه زمین را سمپاشی می کند.

آموزش نقشه برداری زمین های کشاورزی برای سمپاشی با پهپاد

در هنگام خرید پهپاد سمپاش به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ما به شما پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محصولی که قصد خرید آن را دارید حتما به شرکت فروشنده یا تولیدکننده مراجعه نمایید. حضور در شرکت ها می تواند به شما در کسب اطلاعات صحیح و واقعی از آن محصول کمک نماید. در خرید یک پهپاد سمپاش در ابتدایی ترین مورد به ساختار آن پهپاد و بدنه آن توجه کنید. ساختار بروز پهپادهای سمپاش کنونی بدنه های کربنی ماژولار است که مخزن آن ها از قسمت فوقانی همراه با باتری پهپاد به صورت کشویی بر روی پهپاد نصب می شود. این نوع طراحی، کار با پهپاد سمپاش را برای شما سهل و آسان خواهد کرد و همچنین در هنگام نیاز به تعمیرات احتمالی، هزینه این تعمیرات و زمان آن را بسیار کاهش می دهد. دیگر موردی که در خرید یک پهپاد سمپاش باید دقت نمایید، قطعات موجود در کیت آن است. در واقع قیمت صحیح یک پهپاد براساس قطعات و مشخصات آن به دست می آید.


عمر مفید باتری ها چقدر است؟

عمر باتری یک پهپاد سمپاش براساس شمارنده چرخه شارژ و تخلیه آن بدست می آید. باتری پهپاد سمپاش شریف از نوع هوشمند است و تعداد هر بار استفاده (شارژ و تخلیه) آن بر روی باتری ذخیره می شود. معمولا در صورت استفاده صحیح از باتری یک پهپاد سمپاش باید تا ۵۰۰ سیکل شارژ کار کند. این عدد کاملا نسبت به شیوه استفاده در طول مدت زمان کار باتری ممکن است کم یا زیاد شود. در واقع باتری در یک پهپاد سمپاش یک قطعه مصرفی است.


آیا می توان میزان پاشش در هر لحظه را تنظیم و کنترل کرد؟

بله. شما با یک کلیک می توانید این تنظیم را انجام دهید.


گارانتی به چه صورت است؟

پهپاد سمپاش شریف دارای ۱ سال گارانتی است. قطعات الکترونیکی این پهپاد شامل موتورها، اسپیدکنترل ها، کلیه قطعات سیستم کنترل پرواز شامل IMU و GPS و PMU و …، دوربین، نور افکن، ریموت کنترل، شارژر، کلیه سنسورهای موانع سنج دارای گارانتی ۱ ساله است. باتری پهپادهای سمپاش شریف دارای گارانتی تعداد شارژ و مدت استفاده (۱ سال) از شرکت بزرگ GREPOW است. در صورت بروز مشکل در باتری در طول مدت زمان گارانتی به صورت مستقیم با شرکت تولید کننده مکاتبه و در صورت تایید و قبول شرکت تولیدکننده بدون هیچ قید و شرطی از گارانتی استفاده می شود.


جعبه سیاه پهپاد چیست؟

پهپادهای سمپاش شریف دارای جعبه سیاه یا به اصطلاح سیستم ثبت کلیه اطلاعات پرواز در هر بار استفاده از آن است. این اطلاعات با نام LOG پروازی قابل دانلود است. LOG پروازی شامل کلیه اطلاعات در هر بار پرواز است که با تحلیل آن می توان به مشکلات و علت بروز آن پی برد. این فایل به آسانی توسط مشتری دانلود و در اختیار شرکت قرار می گیرد و به آسانی توسط نرم افزار مخصوص پردازش و از آن گزارش گیری می شود و به صورت دقیق می تواند هر بار پرواز پهپاد را به صورت کامل تحلیل نماید و کلیه ریز اطلاعات را می توان از آن استخراج کرد.


خدمات پس از فروش به چه صورت است؟

مجموعه پهپادی شریف به مدت ۱۰ سال بر روی کلیه محصولات خود خدمات پس از فروش رایگان دارد. این خدمات بر روی بستر اینترنت ارائه می گردد. هر مشتری مجموعه پهپادی شریف دارای یک گروه فنی مستقل با حضور ۴ کارشناس فنی است که در طول شبانه روز آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز هستند. همچنین شماره پشتیبانی اختصاصی نیز در خدمت مشتریان محصولات شریف است.


سرعت حرکت پهپاد به چه صورت است؟ آیا قابل تنظیم است؟

بله قابل تنظیم است. سرعت حرکت پهپاد در مزارع و بر روی مسیرهای پروازی، قبل از شروع عملیات سمپاشی توسط اپراتور قابل تنظیم است. برای مثال شما می توانید سرعت حرکت را ۴ متر بر ثانیه بگذارید. این عدد معمولا در پهپادهای سمپاش شریف ۶ یا ۷ متر بر ثانیه است.


ارتفاع پرواز پهپاد به چه مقدار است و یا محدودیتی در ارتفاع پرواز پهپاد سمپاش در نظر گرفته شده است؟

بله قابل تنظیم است. ارتفاع پهپاد در مزارع و بر روی مسیرهای پروازی، قبل از شروع عملیات سمپاشی توسط اپراتور قابل تنظیم است. برای مثال شما می توانید ارتفاع را ۲ متر بگذارید. به دلیل وجود رادار یا سنسور تنظیم کننده ارتفاع در صورت کاهش با افزایش ارتفاع زمین های کشاورزی، همیشه پهپاد در فاصله ۲ متری از زمین و سطح مزارع و گیاهان پرواز می کند و این ارتفاع به صورت خودکار حفظ می شود و در طول عملیات ثابت است.


آیا در شب امکان سمپاشی وجود دارد؟

بله امکان محلول پاشی و سمپاشی در شب به آسانی وجود دارد. با توجه به قرارداد نورافکن در قسمت جلو پهپاد سمپاش شریف و روشن شدن محیط پرواز، شما می توانید عملیات سمپاشی را در شب انجام دهید. معمولا در جنوب کشور در تابستان به دلیل بالا بودن دمای هوا در طول روز، عملیات سمپاشی در شب انجام می شود.


در برخی از شهرها، وزش باد وجود دارد آیا امکان سمپاشی وجود دارد؟

بهتر است قبل از انجام عملیات سمپاشی با پهپاد، سرعت باد و شرایط آب و هوایی را بررسی نمایید. یکی از نرم افزارهایی که می تواند اطلاعات دقیق در این خصوص به شما بدهد، WINDY است. پهپاد سمپاش شریف تا سرعت باد ۸ متر در هر ثانیه پایدار است و امکان کار و پرواز برای آن مهیاست. (این عدد طبق استانداردهای جهانی و حاکم بر پهپادهای سمپاش روز دنیا است) نکته ای که قابل تامل است اثر بخشی کم و ضعیف سمپاشی در هنگام وزش باد است.


آیا امکان سمپاشی درختان و باغ نیز وجود دارد؟

بله. روش انجام هر یک با یکدیگر متفاوت است.


آیا پهپاد سمپاش مخصوص سمپاشی زراعت است؟

معمولا پهپادهای سمپاش در زراعت بیشتر استفاده می شود و متداول تر است.


مدت زمان شارژ باتری ها چقدر است؟

مدت زمان شارژ باتری دقیقا بستگی به نوع شارژر پهپاد شما دارد. در پهپادهای سمپاش شریف به دلیل وجود شارژرهای هوشمند قدرتمند و چند کاناله باتری ها به سرعت و همزمان شارژ و آماده عملیات سمپاشی می شوند. وجود یک شارژر با کیفیت و پر قدرت که قابلیت شارژ همزمان باتری ها را داشته باشد یکی از نکات بسیار مهم در خرید یک پهپاد سمپاش است. به صورت متوسط شارژ باتری های پهپاد سمپاش شریف در حدود ۳۰ دقیقه انجام می گردد.


وزن پهپاد چقدر است؟

وزن مدل ۲۰ لیتری که پر فروش ترین پهپاد سمپاش مجموعه شریف است در حدود ۲۳ کیلوگرم است. (مشخصات فنی)


پهپاد چگونه در حین عملیات موانع را تشخیص می دهد و با آن برخورد نمی کند؟

پهپاد در طول مسیرهای رفت و برگشتی خودکار خود، یا به صورت رو به جلو مسیرها را طی می کند یا به عقب. در هر دو صورت به دلیل قرار گرفتن سنسور موانع سنج دقیق در هر دو طرف در صورتی که مانعی را در مسیر ببیند از ۱۷ متری، آن را شناسایی می کند. همچنین کاربر می تواند در زمان نقشه برداری اولیه، موانع را به آسانی در نقشه معرفی کند. در این صورت پهپاد موانع را به صورت خودکار عبور خواهد داد.


پهپاد سمپاش شریف آیا ساخت داخل است یا خارج؟

پهپاد سمپاش شریف حاصل سال ها تلاش و تجربه متخصصان در دانشگاه صنعتی شریف است که به عنوان یک محصول کارآمد به صنعت کشاورزی کشور معرفی شده است. این پهپاد از بهترین و با کیفیت ترین قطعات حوزه پهپادهای کشاورزی با دانش مهندسی بومی و ایرانی ساخته شده است. شریف در تعامل سازنده و مستقیم با بزرگترین تولیدکنندگان قطعات پهپادهای غیر نظامی در جهان، در تلاش برای افزایش کیفیت محصولات خود است.


شرایط اخذ نمایندگی به چه صورت است؟

ما در تلاش برای توسعه این صنعت و عرضه بیشتر محصولات با کیفیت شریف در کشور هستیم و در این راه از کلیه پیشنهادات همکاری از سوی شرکت های همکار و اعضای محترم جامعه پهپادی و دیگر علاقه مندان به این صنعت استقبال می کنیم. در همین راستا سیستم ثبت آنلاین اخذ نمایندگی مجموعه پهپادی شریف در این لینک قابل مشاهده است.


برای استفاده از پهپاد سمپاش طبق قوانین چکار باید بکنم و چگونه مجوز برای آن بگیرم؟
ابتدای باید پهپاد خود را در سامانه سازمان هواپیمایی کشوری به نشانی UAS.CAO.IR ثبت کنید. با این ثبت نام می توانید برای پهپاد خود پلاک و سند مالکیت رسمی تهیه کنید. ما در مجموعه پهپادی شریف این کار را برای شما انجام خواهیم داد و نیازی نیست شما کاری را انجام دهید. کلیه پهپادهای شریف با پلاک و سند مالکیت به نام مشتریان عزیز به فروش می رسد.
همچنین فرد هدایت کننده یا خلبان پهپاد باید در دوره مهارت خلبانی پهپاد که توسط آموزشگاه های مجاز سازمان هواپیمایی کشوری برگزار می شود شرکت کرده و گواهینامه خلبانی را دریافت نماید. مجموعه پهپادی شریف، مجوز آموزشی را نیز دارد و به راحتی می توانید در این دوره ها شرکت کنید. در زمان خرید تاریخ دوره ها به شما اطلاع رسانی می شود.


آیا در هنگام عملیات سمپاشی و کار با پهپاد سمپاش نیاز به اینترنت است؟
خیر. نیازی به اینترنت نیست و پهپاد به صورت مستقل کار خود را انجام می دهد.


اگر سوالی جدیدی دارید که در این صفحه آن را پیدا نکردید میتوانید از ما بپرسید.